Sort by

ellie has logged 53 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Own Private River

My Own Private River

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
The Kiss

The Kiss

1896
×
Edit this entry  
30
The Sky-Colored Seed

The Sky-Colored Seed

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cabiria

Cabiria

1914
×
Edit this entry  
27
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★½
Edit this entry  
26
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
People Like Us

People Like Us

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
½
Edit this entry  
23
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Werewolf

Werewolf

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Like Father

Like Father

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★½
Edit this entry  
15
Addicted to Fresno

Addicted to Fresno

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Canyons

The Canyons

2013
×
★½
Edit this entry  
11
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tamara Drewe

Tamara Drewe

2010
×
★★½
Edit this entry  
05
Mala Noche

Mala Noche

1986
×
★★★
Edit this entry  
05
Camp Rock 2: The Final Jam

Camp Rock 2: The Final Jam

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Her: The Untitled Rick Howard Project

Her: The Untitled Rick Howard Project

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Take Flight

Take Flight

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Touch of Evil

Touch of Evil

2011
×
★★½
Edit this entry  
05
Slow Motion

Slow Motion

2013
×
Edit this entry  
04
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry