Sort by

ellie has logged 757 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ed Gamble: Blood Sugar

Ed Gamble: Blood Sugar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Iron Man: Rise of Technovore

Iron Man: Rise of Technovore

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Invincible Iron Man

The Invincible Iron Man

2007
×
★★½
Edit this entry  
27
Les Misérables - 25th Anniversary in Concert

Les Misérables - 25th Anniversary in Concert

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Call of Cuteness

Call of Cuteness

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
LEGO Star Wars: The Quest for R2-D2

LEGO Star Wars: The Quest for R2-D2

2009
×
Edit this entry  
22
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Christina P: Mother Inferior

Christina P: Mother Inferior

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Katherine Ryan: Glitter Room

Katherine Ryan: Glitter Room

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Turbo Killer

Turbo Killer

2016
×
Edit this entry  
12
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
10
The Fall

The Fall

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Everything Must Go

Everything Must Go

2010
×
★★½
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Whitney Cummings: Can I Touch It?

Whitney Cummings: Can I Touch It?

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Patton Oswalt: Annihilation

Patton Oswalt: Annihilation

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Living Playing Cards

The Living Playing Cards

1905
×
Edit this entry  
03
This Is It

This Is It

2013
×
Edit this entry  
02
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Pauline

Pauline

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Circle

Circle

2015
×
★★
Edit this entry  
29
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★½
Edit this entry  
29
DC Films Presents Dawn of the Justice League

DC Films Presents Dawn of the Justice League

2016
×
Edit this entry  
29
Bottle Shock

Bottle Shock

2008
×
★★
Edit this entry  
28
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Battlestar Galactica

Battlestar Galactica

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Ben Boyer and the Phenomenology of Automobile Marketing

Ben Boyer and the Phenomenology of Automobile Marketing

2001
×
★★½
Edit this entry  
27
The Psychology of Dream Analysis

The Psychology of Dream Analysis

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Evil Demon Golfball from Hell!!!

Evil Demon Golfball from Hell!!!

1997
×
★★½
Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry