Sort by

ellie has logged 79 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Edit this entry  
31
Spider-Ham: Caught in a Ham

Spider-Ham: Caught in a Ham

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tom Segura: Mostly Stories

Tom Segura: Mostly Stories

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stargate

Stargate

1994
×
★½
Edit this entry  
27
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Heat

The Heat

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Secrets of the Force Awakens: A Cinematic Journey

Secrets of the Force Awakens: A Cinematic Journey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
Blitz

Blitz

2011
×
★★
Edit this entry  
23
Age of Sail

Age of Sail

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Carriers

Carriers

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★½
Edit this entry  
20
Scrat's Continental Crack-Up

Scrat's Continental Crack-Up

2010
×
★★½
Edit this entry  
20
Cooking with Alfred

Cooking with Alfred

2017
×
Edit this entry  
19
Team Thor: Part 2

Team Thor: Part 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Morgan and Destiny's Eleventeenth Date: The Zeppelin Zoo

Morgan and Destiny's Eleventeenth Date: The Zeppelin Zoo

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Batman Is Just Not That Into You

Batman Is Just Not That Into You

2017
×
★★
Edit this entry  
18
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant

Cirque du Freak: The Vampire's Assistant

2009
×
★★
Edit this entry  
17
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marvel One-Shot: Item 47

Marvel One-Shot: Item 47

2012
×
★★
Edit this entry  
15
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tanner Hall

Tanner Hall

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Marvel One-Shot: All Hail the King

Marvel One-Shot: All Hail the King

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Pavement

The Pavement

2015
×
Edit this entry  
13
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ken Jeong: You Complete Me, Ho

Ken Jeong: You Complete Me, Ho

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
★★★½
Edit this entry