Sort by

ellie has logged 67 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Superman: Doomsday

Superman: Doomsday

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
Brad's Status

Brad's Status

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Horrible Histories: The Movie - Rotten Romans

Horrible Histories: The Movie - Rotten Romans

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Life

Life

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Doctor Who: Voyage of the Damned

Doctor Who: Voyage of the Damned

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Monster House

Monster House

2006
×
★★½
Edit this entry  
19
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
Edit this entry  
19
Little Man

Little Man

2006
×
½
Edit this entry  
18
Tig Notaro: Happy To Be Here

Tig Notaro: Happy To Be Here

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
Edit this entry  
14
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Kevin Hart: What Now?

Kevin Hart: What Now?

2016
×
★★
Edit this entry  
11
Sarah Silverman: A Speck of Dust

Sarah Silverman: A Speck of Dust

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Russell Brand - From Addiction to Recovery

Russell Brand - From Addiction to Recovery

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Dave Chappelle: Killin' Them Softly

Dave Chappelle: Killin' Them Softly

2000
×
★★½
Edit this entry  
10
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Katy Universe

The Katy Universe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
There Will Come Soft Rains

There Will Come Soft Rains

1984
×
★★★½
Edit this entry  
08
She Said, She Said

She Said, She Said

2013
×
Edit this entry  
08
Gargantuan

Gargantuan

1992
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Zig Zag

Zig Zag

1996
×
★★★
Edit this entry  
08
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry