Sort by

ellie has logged 355 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Edit this entry  
27
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wet Hot American Summer: Ten Years Later

Wet Hot American Summer: Ten Years Later

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Edit this entry  
23
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Windows

Windows

1975
×
Edit this entry  
20
Maggie Simpson in

Maggie Simpson in "Playdate with Destiny"

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
The Ripper

The Ripper

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Garfunkel and Oates: Trying to be Special

Garfunkel and Oates: Trying to be Special

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Ripper

The Ripper

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
Edit this entry  
17
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ava

Ava

2020
×
Edit this entry  
15
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Secret Garden

The Secret Garden

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cicada

Cicada

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry