Sort by

ellie has logged 56 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Between the Covers

Love Between the Covers

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★
Edit this entry  
26
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Sister

A Sister

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Life Overtakes Me

Life Overtakes Me

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
42 One Dream Rush

42 One Dream Rush

2010
×
★★
Edit this entry  
23
42

42

2010
×
★½
Edit this entry  
23
Last Day Dream

Last Day Dream

2009
×
Edit this entry  
23
A Daydream

A Daydream

2010
×
Edit this entry  
23
Dream Piece

Dream Piece

2009
×
Edit this entry  
23
Naked Eyes

Naked Eyes

2009
×
Edit this entry  
23
Death

Death

2008
×
Edit this entry  
22
Avengers Confidential: Black Widow & Punisher

Avengers Confidential: Black Widow & Punisher

2014
×
★½
Edit this entry  
21
Here's the Plan

Here's the Plan

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Model Citizen

Model Citizen

2020
×
★½
Edit this entry  
18
Boundin'

Boundin'

2003
×
★½
Edit this entry  
18
Partly Cloudy

Partly Cloudy

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Memorable

Memorable

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Daughter

Daughter

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Long Shot

Long Shot

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Sex, Explained

Sex, Explained

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
The IT Crowd: The Internet is Coming

The IT Crowd: The Internet is Coming

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Nocturne

Nocturne

1980
×
★★½
Edit this entry  
10
Surviving R. Kelly

Surviving R. Kelly

2019
×
Edit this entry  
09
Saturday Night

Saturday Night

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Sex, Explained

Sex, Explained

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cat City

Cat City

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Edit this entry