Highest rated films

  • Iron Man 3

    ★★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★★

  • The Double

    ★★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • The Birds

    ★★★★

  • Erin Brockovich

    ★★★★

  • Remember Me

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★½

  • National Theatre Live: Frankenstein

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 18 Films watched
  • 1.5 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

The Lorax

Feb 16

Last Film

The Great Gatsby

Dec 3

Genres, Countries & Languages

Drama
6 films
Sci Fi
6 films
Action
6 films
Adventure
5 films
Comedy
4 films
Romance
4 films
Thriller
2 films
Animation
2 films
Family
2 films
Fantasy
2 films
USA
16 films
Australia
2 films
UK
2 films
English
18 films
Spanish
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Scary Movie 5
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Star Wars
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

National Theatre Live: Frankenstein
Average weighted rating:

4.1

Films ellie watched in 2013

  • The Great Gatsby
  • Pretty Woman
  • Dark Shadows
  • Scary Movie 5
  • Terminator 2: Judgment Day
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • Erin Brockovich
  • The Birds
  • Despicable Me
  • Star Wars
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Iron Man 3
  • Remember Me
  • The Double
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • LOL
  • The Lorax

World Map

Highly rated films ellie is yet to see

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Hope
  • Before Midnight
  • Grounded: Making The Last of Us
  • 'Til Madness Do Us Part
  • Home from Home – Chronicle of a Vision
  • The Arrested Development Documentary Project

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more