Highest rated films

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • The Fault in Our Stars

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Still Alice

    ★★★½

  • The Voices

    ★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★★

  • Romeo + Juliet

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★½

  • X-Men: First Class

    ★★★★½

  • Blood Diamond

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★

  • About a Boy

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★½

  • The King's Speech

    ★★★½

  • Moulin Rouge!

    ★★★½

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★½

  • The Decoy Bride

    ★★★½

  • The Aviator

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 42 Films watched
  • 3.5 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

The Decoy Bride

Feb 11

Last Film

Django Unchained

Dec 15

Genres, Countries & Languages

Drama
25 films
Comedy
15 films
Romance
11 films
Action
11 films
Thriller
9 films
Adventure
7 films
Sci Fi
6 films
Crime
5 films
Fantasy
4 films
History
3 films
USA
36 films
UK
10 films
Germany
4 films
Australia
3 films
France
2 films
Italy
1 film
Japan
1 film
Denmark
1 film
Canada
1 film
English
42 films
French
8 films
Spanish
5 films
German
2 films
Russian
2 films
Chinese
2 films
Italian
1 film
Irish
1 film
Afrikaans
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Movie 43
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Decoy Bride
Average weighted rating:

2.9

Films ellie watched in 2014

  • Django Unchained
  • Léon: The Professional
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Interstellar
  • Nightcrawler
  • The Maze Runner
  • Gone Girl
  • About a Boy
  • The Rewrite
  • Shaun of the Dead
  • The Voices
  • The Grand Budapest Hotel
  • Thor
  • Magic in the Moonlight
  • The Riot Club
  • Let's Be Cops
  • Moulin Rouge!
  • Sex Tape
  • The Great Gatsby
  • Guardians of the Galaxy
  • Lucy
  • X-Men: First Class
  • Movie 43
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Fault in Our Stars
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • The King's Speech
  • Gangs of New York
  • Still Alice
  • The Aviator
  • 12 Years a Slave
  • Blood Diamond
  • Celebrity
  • The Soloist
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement
  • Romeo + Juliet
  • Bridget Jones's Diary
  • Pulp Fiction
  • Unstoppable
  • The Lego Movie
  • The Decoy Bride

World Map

Highly rated films ellie is yet to see

  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Mommy
  • The Look of Silence
  • Olive Kitteridge
  • The Salt of the Earth
  • Winter Sleep
  • Memory of the Camps
  • National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more