Highest rated films

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • Star Trek Beyond

    ★★★★★

  • 13th

    ★★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★★½

  • Deadpool

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Iron Man

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • Iron Man 3

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • Clueless

    ★★★★★

  • Interview with the Vampire

    ★★★★★

  • Kill Your Darlings

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 245 Films watched
  • 20.4 Average per month
  • 4.7 Average per week

Milestones

First Film

Gone Girl

Jan 1

Most Watched

Gone Girl

3 times

City of God

3 times

The Nice Guys

twice

Iron Man 3

twice

Rogue One: A Star Wars Story

twice

Last Film

S.W.A.T.

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
111 films
Comedy
79 films
Action
79 films
Adventure
68 films
Thriller
56 films
Sci Fi
50 films
Crime
43 films
Fantasy
38 films
Romance
36 films
Mystery
21 films
USA
208 films
UK
52 films
Germany
12 films
Canada
11 films
France
9 films
Ireland
6 films
Australia
4 films
Brazil
4 films
Denmark
3 films
Czechia
3 films
English
239 films
French
22 films
Spanish
15 films
Russian
11 films
German
9 films
Japanese
6 films
Portuguese
5 films
Italian
5 films
Cantonese
4 films
Arabic
4 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 93

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

ellie’s most liked review

Legend

★★★★

i can't believe this film had the audacity to cast taron egerton as tom hardy's boyfriend and then never have them kiss. not even a little. i'm shocked and offended wtf

More reviews

ellie’s most liked list

lesbians are the most terrifying thing in the world

it's extremely valid if this trope pisses u off but if im honest most of these films?? bops

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Left Behind
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

On Angel Wings

Films ellie watched in 2016

  • S.W.A.T.
  • Zathura: A Space Adventure
  • The Nice Guys
  • Frozen
  • Iron Man 3
  • Die Hard
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Howl
  • Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day
  • The Pursuit of Happyness
  • Marvel One-Shot: The Consultant
  • Maleficent
  • The Road to El Dorado
  • Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer
  • Marvel One-Shot: All Hail the King
  • House of Wax
  • American Psycho
  • A Single Man
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Moana
  • A United Kingdom
  • American History X
  • Need for Speed
  • I'll Sleep When I'm Dead
  • Love Actually
  • Kill Your Darlings
  • On Angel Wings
  • 10 Things I Hate About You
  • Freaky Friday
  • The Terminator
  • A Country Called Home
  • Lila & Eve
  • 13th
  • American Beauty
  • Dirty Grandpa
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Gasman
  • Nightcrawler
  • Nocturnal Animals
  • The Amazing Spider-Man
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Macbeth
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Prisoners
  • Ghost in the Shell
  • Friends with Benefits
  • X-Men: Days of Future Past
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Fruitvale Station
  • Milk
  • Trumbo
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Let Me In
  • Cloud Atlas
  • Clueless
  • Shooter
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • The Avengers
  • Scream
  • The Addams Family
  • October Kiss
  • Angus, Thongs and Perfect Snogging
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Storks
  • Doctor Strange
  • Sherlock Holmes
  • Interview with the Vampire
  • Kate & Leopold
  • Let's Be Cops
  • The Social Network
  • Pride
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Magnificent Seven
  • Bridget Jones's Baby
  • The Girl on the Train
  • Catch Me If You Can
  • The Magnificent Seven
  • Snowpiercer
  • Wreck-It Ralph
  • Cinderella
  • The Matrix
  • Iron Man
  • Ben-Hur
  • The Imp of the Perverse
  • Guardians of the Galaxy
  • A Million Ways to Die in the West
  • Hell or High Water
  • Waffle Street
  • Don't Breathe
  • Black Mirror: Nosedive
  • Cracks
  • Creed
  • X-Men
  • Jupiter Ascending
  • W.E.
  • Gone Girl
  • Sausage Party
  • Eden Lake
  • 27 Dresses
  • Café Society
  • Cassandra's Dream
  • How About You...
  • Bad Moms
  • Finding Dory
  • Team Thor
  • Mad Max: Fury Road
  • Suicide Squad
  • Demolition
  • Mr. Right
  • I, Anna
  • After the Dark
  • Marvel One-Shot: Agent Carter
  • Spy Game
  • Avengers: Age of Ultron
  • Colonia
  • Iron Man 3
  • Ant-Man
  • The Big Short
  • Hercules
  • The Departed
  • The Social Network
  • Zootopia
  • Miles Ahead
  • The Jungle Book
  • The Fighter
  • Moneyball
  • Star Trek Beyond
  • This Means War
  • Star Trek Beyond
  • In a World...
  • Obvious Child
  • Ghostbusters
  • Survivor
  • The Neon Demon
  • Aloha
  • Ghostbusters
  • Legend
  • Star Trek Into Darkness
  • Absolutely Fabulous: The Movie
  • The Babadook
  • The Secret Life of Pets
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • The English Teacher
  • Ex Machina
  • The Nice Guys
  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • Pain & Gain
  • Asthma
  • Bend It Like Beckham
  • Watchmen
  • The Boss
  • X-Men: Days of Future Past
  • Thor
  • Fight Club
  • X-Men: First Class
  • X-Men: Apocalypse
  • Good Will Hunting
  • Trash
  • Neighbors
  • The Out List
  • A Girl Like Her
  • X-Men
  • Money Monster
  • A Midsummer Night's Dream
  • La Haine
  • City of God
  • Tsotsi
  • Hillsborough
  • Fruitvale Station
  • Left Behind
  • Would You Rather
  • Trainwreck
  • An American Haunting
  • Testament of Youth
  • Fight Club
  • Jimi: All Is by My Side
  • The Duchess
  • Avengers: Age of Ultron
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Hail, Caesar!
  • Zodiac
  • Captain America: Civil War
  • Captain America: Civil War
  • Iron Man 2
  • A Cinderella Story
  • Thor: The Dark World
  • Eye in the Sky
  • Sisters
  • Criminal
  • The Huntsman: Winter's War
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Captain America: The First Avenger
  • Housebound
  • Takers
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible
  • Flubber
  • About Time
  • Chef
  • Mission: Impossible II
  • High-Rise
  • Anomalisa

See all 245

World Map

Highly rated films ellie is yet to see

  • Lemonade
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Brazilian Holocaust
  • I Am Not Your Negro
  • Cameraperson
  • Aquarius
  • HyperNormalisation

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more