Highest rated films

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Beguiled

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★½

  • Logan

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Okja

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Iron Man

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 490 Films watched
  • 40.8 Average per month
  • 9.4 Average per week

Milestones

First Film

Basic Instinct

Jan 1

Most Watched

Big Little Lies

7 times

La La Land

6 times

In Bruges

5 times

Carol

5 times

Moonlight

5 times

Last Film

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Dec 31

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
247 films
Comedy
176 films
Romance
117 films
Action
113 films
Adventure
102 films
Thriller
80 films
Fantasy
78 films
Sci Fi
75 films
Crime
65 films
Family
54 films
USA
423 films
UK
126 films
France
26 films
Germany
22 films
Canada
20 films
Australia
18 films
Ireland
9 films
New Zealand
8 films
Italy
7 films
Spain
5 films
English
478 films
French
61 films
Spanish
29 films
German
25 films
Italian
24 films
Russian
19 films
Japanese
10 films
Arabic
9 films
Portuguese
7 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 74 Added 259

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

ellie’s most liked review

God's Own Country

★★★★½

it's not gay cinéma unless one of them forms an overly sentimental attachment to an item of the other's clothing

More reviews

ellie’s most liked list

well that's fucked up my eye makeup

inspired by the sheer number of selfies i take after watching films where there's just mascara all over my face bc i've been crying

i would like to see anyone with a longer list

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Movie 43
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Bottom's Dream

Films ellie watched in 2017

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Fahrenheit 9/11
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • The Greatest Showman
  • Iron Man 3
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • The Muppet Christmas Carol
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Gremlins
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Pitch Perfect 3
  • Bad Santa
  • Office Christmas Party
  • In Bruges
  • The Night Before
  • The Holiday
  • Star Wars: The Force Awakens
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Elf
  • Runner
  • The Disaster Artist
  • The Room
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Home Alone
  • The Matrix
  • Arthur Christmas
  • It's a Wonderful Life
  • Four Christmases
  • The Santa Clause
  • Thor: Ragnarok
  • Gone Girl
  • The Polar Express
  • Die Hard
  • The Nightmare Before Christmas
  • Love Actually
  • The Nice Guys
  • A Christmas Story
  • LEGO Marvel Super Heroes: Avengers Reassembled!
  • LEGO Marvel Super Heroes: Maximum Overload
  • Carol
  • The Avengers
  • Captain America: The First Avenger
  • Iron Man
  • I, Daniel Blake
  • Mad Max: Fury Road
  • Lost in Translation
  • Song to Song
  • La La Land
  • Mistress America
  • The Mortal Instruments: City of Bones
  • Romeo + Juliet
  • Baby Driver
  • Battle of the Sexes
  • Call Me by Your Name
  • The Back-Up Plan
  • Justice League
  • Star Trek
  • The Florida Project
  • Zodiac
  • When Harry Met Sally...
  • Swimmer
  • Small Deaths
  • The Black Hole
  • Reservoir Dogs
  • Murder on the Orient Express
  • In Bruges
  • Seven Psychopaths
  • Mississippi Burning
  • Six Shooter
  • The Killing of a Sacred Deer
  • 50/50
  • (500) Days of Summer
  • Sully
  • A Bigger Splash
  • The Cabin in the Woods
  • Scream 3
  • Scream 2
  • Scream
  • The Avengers
  • Call Me by Your Name
  • Thor: Ragnarok
  • Call Me by Your Name
  • Team Thor: Part 2
  • Team Thor
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Superstar: The Karen Carpenter Story
  • Thor: Ragnarok
  • Psycho
  • Skyfall
  • Moonlight
  • The Snowman
  • High School Musical 2
  • The Party
  • The Babysitter
  • Spectre
  • The Virgin Suicides
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Big Little Lies
  • Men, Women & Children
  • Brokeback Mountain
  • Call Me by Your Name
  • The Social Network
  • Blade Runner 2049
  • Tales from the Darkside: The Movie
  • The Hours
  • The Celluloid Closet
  • Song of Love
  • The Bucket List
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Django Unchained
  • Macbeth
  • In Bruges
  • Alien³
  • Seven Psychopaths
  • Fright Night
  • It
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Pulp Fiction
  • V for Vendetta
  • Fight Club
  • Blade Runner
  • Inception
  • Interstellar
  • Inside Llewyn Davis
  • Lemonade Mouth
  • Freeheld
  • Big Little Lies
  • God's Own Country
  • Logan Lucky
  • United 93
  • Miss Stevens
  • J. Edgar
  • ReMoved
  • In a Heartbeat
  • The Way He Looks
  • Sherlock Holmes
  • Inglourious Basterds
  • The Virgin Suicides
  • Kubo and the Two Strings
  • The Aviator
  • Lava
  • Tin Toy
  • High School Musical
  • Tangled
  • The Lion King
  • Detroit
  • The Lion King II: Simba's Pride
  • The Hunchback of Notre Dame
  • High School Musical
  • Mulan
  • The Odd Life of Timothy Green
  • A Ghost Story
  • Music and Lyrics
  • The Outcasts
  • Spy
  • Camp Rock
  • Extinguished
  • Moonlight
  • Big Little Lies
  • Dirty Dancing
  • Iron Man 3
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • Atomic Blonde
  • The Girl on the Train
  • Maid in Manhattan
  • La La Land
  • 27 Dresses
  • The Devil Wears Prada
  • Sugar
  • X-Men: Apocalypse
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Too Young To Die: Heath Ledger
  • Big Miracle
  • Interview with the Vampire
  • Handsome Devil
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Music and Lyrics
  • In a Heartbeat
  • Liberal Arts
  • The Big Sick
  • A Home at the End of the World
  • Made of Honor
  • Kingsman: The Secret Service
  • American Psycho
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Doctor Strange
  • Dunkirk
  • Spider-Man: Homecoming
  • Avengers: Age of Ultron
  • How to Be Single
  • 50 Years Legal
  • Elena Undone
  • Love the Coopers
  • Inception
  • An Inconvenient Truth

See all 490

World Map

Highly rated films ellie is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Adventure Time: Islands
  • Faces Places

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more