Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Widows

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Iron Man

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 723 Films watched
  • 60.2 Average per month
  • 13.9 Average per week

Milestones

First Film

Call Me by Your Name

Jan 1

Most Watched

Mission: Impossible - Fallout

6 times

Interview with the Vampire

5 times

John Mulaney: The Comeback Kid

4 times

Dirty Dancing

4 times

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

3 times

Last Film

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

Dec 31

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
318 films
Comedy
257 films
Action
120 films
Adventure
120 films
Romance
112 films
Thriller
108 films
Animation
93 films
Sci Fi
88 films
Fantasy
83 films
Crime
77 films
USA
582 films
UK
124 films
France
49 films
Canada
23 films
Germany
21 films
Italy
14 films
Australia
14 films
China
12 films
Ireland
10 films
Norway
8 films
English
686 films
French
78 films
Spanish
41 films
Italian
31 films
German
28 films
Russian
12 films
Japanese
11 films
Swedish
10 films
Chinese
9 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 322 Added 3525

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

ellie’s most liked review

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

★½

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

imagine having to go up to a harry potter fan from 2008 and explain some of this shit to them.
"so," you'd say, voice breaking, "here's the thing. dumbledore's secret brother, who is at least 20 years younger than dumbledore, was in a relationship with voldemort's snake."
"wait, so aberforth…

More reviews

ellie’s most liked list

films that are kind

cynical filmmaking is all well and good but sometimes i just want to watch people being nice to each other

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Planet Earth II
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Titanic 2
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Guessed

Films ellie watched in 2018

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Bao
  • Incredibles 2
  • Les Misérables
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Sherlock Holmes
  • Batman
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Black Mirror: Fifteen Million Merits
  • Bird Box
  • Mary Shelley
  • Iron Man 3
  • The Lego Batman Movie
  • Monsters, Inc.
  • The Princess Switch
  • (500) Days of Summer
  • Gone Girl
  • Ellen DeGeneres: Relatable
  • Dumplin'
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Ready Player One
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Man of Steel
  • Knight and Day
  • Collateral
  • Something Good - Negro Kiss
  • Batman: Gotham Knight
  • Batman: Gotham by Gaslight
  • Batman Ninja
  • Batman & Robin
  • Batman Beyond: Return of the Joker
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Trevor Noah: Son of Patricia
  • Batman
  • Ben-Hur
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Gladiator
  • Get Out
  • Sharp Objects
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Thoroughbreds
  • Deadpool: No Good Deed
  • Justice League: War
  • Justice League: Doom
  • Justice League: The New Frontier
  • Once Upon a Deadpool
  • Ralph Breaks the Internet
  • Daughters of the Dust
  • Justice League: The Flashpoint Paradox
  • A Christmas Prince
  • 42
  • 9 Kisses
  • Message from the King
  • Kustom Kar Kommandos
  • Bambi Meets Godzilla
  • The Big Shave
  • Six Men Getting Sick
  • Mothlight
  • The Alphabet
  • The Office
  • Two Cars, One Night
  • Team Thor: Part 2
  • What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires
  • What We Do in the Shadows
  • The Night Before Christmas
  • Donkey's Christmas Shrektacular
  • Knick Knack
  • The Christmas Card
  • Prep & Landing: Tiny's Big Adventure
  • Lights Out
  • How the 'Dook Stole Christmas
  • Don't
  • Absurd Encounter with Fear
  • Bedfellows
  • Ulterran
  • Russell Brand: Re:Birth
  • Russell Brand: Messiah Complex
  • Fresh Guacamole
  • Western Spaghetti
  • Game Over
  • Roof Sex
  • Sleepwalking in the Rift
  • Black Gold
  • Fireworks
  • Shakespeare Behind Bars
  • Enemy
  • I Will Follow
  • Se7en
  • Submarine Sandwich
  • Guessed
  • Pan's Labyrinth
  • Jane Eyre
  • Reassemblage: From the Firelight to the Screen
  • At Land
  • Meshes of the Afternoon
  • Supermodel Acting Class
  • Geri's Game
  • Love at First Sight
  • Hi Stranger
  • Scripted Content
  • The Haunted Castle
  • A Terrible Night
  • Flora
  • 42
  • The Vampire Attack
  • The Gift
  • Game Night
  • Carnage
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Favourite
  • Necktie
  • The Other Side of the Wind
  • Split
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Nowhere Boy
  • The Wolverine
  • Sink or Swim
  • (nostalgia)
  • X-Men: Days of Future Past
  • X-Men: Apocalypse
  • Four Weddings and a Funeral
  • Music and Lyrics
  • The Crying Game
  • Alps
  • The Lobster
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Horsin' Around
  • Robin Hood
  • Creed II
  • Burning
  • Byzantium
  • First Reformed
  • Buster's Mal Heart
  • Scott Pilgrim vs. the Animation
  • My Favorite Picture of You
  • Team Thor
  • Uninspired
  • The Social Network
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Widows
  • Black Mirror: The National Anthem
  • Ekki múkk
  • Unforgiven
  • Father and Daughter
  • Rejected
  • For the Birds
  • The Rally to Restore Sanity and/or Fear
  • Interstellar
  • Valkyrie
  • RBG
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Explosion of a Motor Car
  • One Last Dive
  • Frozen Blood Test
  • Staring Contest
  • The Usual Suspects
  • Moulin Rouge!
  • I Am Your Grandma
  • The Scavengers
  • Call to Forehead
  • The Four Troublesome Heads
  • The Merry Skeleton
  • Trevor Noah: You Laugh But It's True
  • I, Claudius
  • I, Claudius
  • A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
  • Cleopatra
  • V for Vendetta
  • Good Evening, Mr. Wallenberg
  • Suspiria
  • mid90s
  • Bohemian Rhapsody
  • Duck Butter
  • Making a Murderer
  • Interview with the Vampire
  • Scream
  • Beautiful Boy
  • Sisters in Law
  • Shirkers
  • The Two Faces of January
  • In Bruges
  • Psycho
  • Bad Times at the El Royale
  • Halloween
  • Halloween
  • Marianne and Juliane
  • Purple Noon
  • Carol
  • ShakespeaRe-Told
  • Pussy
  • La La Land
  • Colette
  • Camila
  • Burnt
  • The Taming of the Shrew
  • Poseidon
  • The NeverEnding Story
  • The Game
  • Private Life
  • First Man
  • Blade Runner
  • Lennon or McCartney
  • Gaga: Five Foot Two

See all 723

World Map

Highly rated films ellie is yet to see

  • Dominion
  • Burn the Stage: The Movie
  • The Shivering Truth
  • An Elephant Sitting Still
  • Springsteen On Broadway
  • My First Film
  • Blindspotting
  • 27 Steps of May

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more