Highest rated films

  • Little Women

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Iron Man

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • Iron Man 3

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 770 Films watched
  • 64.2 Average per month
  • 14.8 Average per week

Milestones

First Film

Mission: Impossible - Fallout

Jan 1

Most Watched

Good Omens

18 times

Unbelievable

8 times

Big Little Lies

7 times

Sharp Objects

5 times

Spider-Man: Into the Spider-Verse

4 times

Last Film

Ed Gamble: Blood Sugar

Dec 31

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Comedy
286 films
Drama
271 films
Action
149 films
Animation
117 films
Sci Fi
113 films
Adventure
110 films
Thriller
98 films
Crime
80 films
Romance
79 films
Fantasy
75 films
USA
559 films
UK
135 films
France
44 films
Canada
26 films
Germany
21 films
China
11 films
Japan
10 films
Sweden
9 films
New Zealand
8 films
Australia
8 films
English
726 films
French
72 films
Spanish
50 films
German
28 films
Italian
19 films
Japanese
17 films
Russian
16 films
Swedish
14 films
Chinese
12 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 593 Added 4367

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

ellie’s most liked review

Little Women

★★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

me, going in: so in this movie called little women, i'll probably relate to one of the little women
laurie: falls in love with every girl who's mean to him, is a disaster, would die for saoirse ronan
me: ah, fuck

More reviews

ellie’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Electrocuting an Elephant
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Mystery

Films ellie watched in 2019

  • Ed Gamble: Blood Sugar
  • Iron Man: Rise of Technovore
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Invincible Iron Man
  • Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Iron Man 3
  • The Mind, Explained
  • Call of Cuteness
  • Miss Representation
  • LEGO Star Wars: The Quest for R2-D2
  • The Wrong Trousers
  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
  • Cats
  • Christina P: Mother Inferior
  • Katherine Ryan: Glitter Room
  • Little Women
  • Knives Out
  • Jojo Rabbit
  • Black Christmas
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Turbo Killer
  • Sometimes, I Think About Dying
  • In the Loop
  • The Report
  • Hair Love
  • The Irishman: In Conversation
  • The Fall
  • Hail Satan?
  • Everything Must Go
  • Marriage Story
  • Whitney Cummings: Can I Touch It?
  • Patton Oswalt: Annihilation
  • The Living Playing Cards
  • This Is It
  • But I'm a Cheerleader
  • Mike Birbiglia: The New One
  • Pauline
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Charlie's Angels
  • Circle
  • The Cloverfield Paradox
  • DC Films Presents Dawn of the Justice League
  • Bottle Shock
  • Star Trek
  • Battlestar Galactica
  • Cowboys & Aliens
  • Ben Boyer and the Phenomenology of Automobile Branding
  • The Psychology of Dream Analysis
  • Evil Demon Golfball from Hell!!!
  • Knives Out
  • Bikram: Yogi, Guru, Predator
  • Bright
  • Room 237
  • Rise of the Guardians
  • Last Christmas
  • Frozen II
  • The Knight Before Christmas
  • The Irishman
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Life Partners
  • The Spy Who Dumped Me
  • Ford v Ferrari
  • Velvet Goldmine
  • Animal Kingdom
  • The Souvenir
  • Too Many Cooks
  • The Accountant
  • The Lego Batman Movie
  • Vox Lux
  • Seth Meyers: Lobby Baby
  • Insidious
  • Unedited Footage of a Bear
  • Sharp Objects
  • Sharp Objects
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Sharp Objects
  • Sharp Objects
  • Sharp Objects
  • The Strange Thing About the Johnsons
  • Gone Girl
  • Maria Bamford: Old Baby
  • The Grand Budapest Hotel
  • Toy Story 3
  • Beginners
  • Gerald's Game
  • Hush
  • Doctor Sleep
  • Scream
  • Midsommar
  • I, Tonya
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Ghosts of Sugar Land
  • Bill Burr: Paper Tiger
  • Cuban Fury
  • Terminator Genisys
  • 12 Years a Slave
  • It
  • The Beguiled
  • Kick-Ass
  • Kill the Messenger
  • Official Secrets
  • The Laundromat
  • Terminator: Dark Fate
  • Jenny Slate: Stage Fright
  • Drive
  • Megamind
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • I Am the Night
  • I Am the Night
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Wounds
  • Charlie's Angels: Full Throttle
  • The Peanut Butter Falcon
  • Zombieland: Double Tap
  • Ad Astra
  • Mobile Homes
  • Too Late to Die Young
  • Fight Club
  • The Terminator
  • Bambi Meets Godzilla
  • The Deep Blue Sea
  • Purple Noon
  • Fractured
  • Kika
  • Spoor
  • Kid Auto Races at Venice
  • The Present
  • American Anarchist
  • Judy
  • The Pig Walks
  • We Were Once a Fairytale
  • Scenes from the Suburbs
  • A Futile and Stupid Gesture
  • Fred Armisen: Standup for Drummers
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Joker
  • The Hills with James Franco and Mila Kunis
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Ready or Not
  • I'm Here
  • Patricia
  • 10 Things I Hate About You
  • Aziz Ansari: Right Now
  • Her
  • It Chapter Two
  • The Goldfinch
  • Allen Anders: Live at the Comedy Castle (circa 1987)
  • I Am Easy to Find
  • Ex Machina
  • Over the Garden Wall
  • Spinners
  • Clown
  • The Fate of the Furious
  • The Pity Card
  • The Angry Birds Movie
  • Les vacances continuent
  • Just a Minute
  • The Skeleton Twins
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Farewell
  • Sallie Gardner at a Gallop
  • Adventureland
  • Billy's Balloon
  • A Trip to the Moon
  • Girlfriend's Day
  • Rocko's Modern Life: Static Cling
  • Atomic Blonde
  • Clown
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • How to Be Alone
  • Shazam!
  • Unbelievable
  • Unbelievable
  • Unbelievable
  • Unbelievable
  • Unbelievable
  • Unbelievable
  • Unbelievable
  • Unbelievable
  • Hustlers
  • Wine Country
  • Scream 4
  • Men in Black 3
  • Mind Candy
  • Interstellar: Nolan's Odyssey
  • It
  • Pineapple Express
  • Eagle vs Shark
  • It
  • X-Men: Days of Future Past
  • It Chapter Two
  • Mamá
  • Mama
  • Superbad
  • It
  • Sunshine Cleaning
  • JFK: The Making of a President
  • Reservoir Dogs
  • My Best Friend's Birthday
  • Maniac
  • The Wolf of Wall Street
  • Mr. Malcolm's List
  • L'Observateur

See all 770

World Map

Highly rated films ellie is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Aswang
  • Rilakkuma and Kaoru

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more