Highest rated films

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • 8:46

    ★★★★½

  • Athlete A

    ★★★★½

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★★½

  • The Outsider

    ★★★★½

  • Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★★

  • Iron Man

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★★

  • Star Trek

    ★★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★★

  • 13th

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 248 Films watched
  • 31 Average per month
  • 7.8 Average per week

Milestones

First Film

Carol

Jan 1

Most Watched

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

7 times

The Keepers

5 times

The Last Dance

3 times

The Outsider

3 times

Sex, Explained

3 times

Last Film

8:46

Aug 4

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
88 films
Comedy
81 films
Documentary
49 films
Crime
42 films
Romance
33 films
Action
29 films
Adventure
27 films
Animation
26 films
Sci Fi
23 films
Thriller
20 films
USA
200 films
UK
37 films
France
14 films
Canada
11 films
Japan
6 films
Australia
6 films
China
5 films
Germany
4 films
Netherlands
3 films
Sweden
3 films
English
235 films
French
25 films
Spanish
12 films
German
10 films
Italian
7 films
Russian
5 films
Japanese
5 films
Chinese
3 films
Danish
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 114 Added 450

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

ellie’s most liked review

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

★★★

will ferrell writing a film where he ends up with rachel mcadams?? deranged
me writing a film where i end up with rachel mcadams?? groundbreaking. brave

More reviews

ellie’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Christmas with a View
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Consuming Passion

Films ellie watched in 2020

  • 8:46
  • Disclosure
  • The Last Dance
  • Palm Springs
  • Gone Girl
  • Athlete A
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Frozen II
  • Jack Whitehall: I'm Only Joking
  • Interview with the Vampire
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Hamilton
  • Big Little Lies
  • 13th
  • Radio Rebel
  • Jennifer's Body
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • James Acaster: Repertoire
  • James Acaster: Repertoire
  • Malevolent
  • Mars Attacks!
  • Mrs. Doubtfire
  • Itty Bitty Titty Committee
  • Bowling for Columbine
  • The Terminator
  • How Do You Know
  • Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend
  • Just Mercy
  • Noah
  • Jurassic Park
  • One Man Band
  • Gopher Broke
  • I'll Wait for the Next One...
  • The Critic
  • A Single Life
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Blade Runner: Black Out 2022
  • But I'm a Cheerleader
  • Possibly in Michigan
  • Piper
  • Meshes of the Afternoon
  • Paradise Lost?
  • I Could Never Be Your Woman
  • The Secret World of Arrietty
  • The Keepers
  • The Keepers
  • The Keepers
  • The Keepers
  • The Keepers
  • Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill
  • Seth Meyers: Lobby Baby
  • The Last Dance
  • Mad Max: Fury Road
  • Justice League Dark: Apokolips War
  • The Last Dance
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Sausage Party
  • It Chapter Two
  • It
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Hollywood
  • The Half of It
  • Hollywood
  • Begin Again
  • X-Men
  • Being John Malkovich
  • Mulholland Drive
  • Justin Timberlake + The Tennessee Kids
  • 13th
  • American Animals
  • Catfish
  • The Celluloid Closet
  • Notting Hill
  • Music and Lyrics
  • Zodiac
  • Inception
  • Groundhog Day
  • Different from the Others
  • I Don't Want to Be a Man
  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Pride & Prejudice
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • New Year's Eve
  • The Empire Strikes Back
  • It Chapter Two
  • Ladies in Black
  • Louis Theroux: The Most Hated Family in America
  • Grease Live
  • Hustlers
  • The Social Network
  • Good Omens
  • Star Trek
  • Horse Girl
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • It
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Wild Wild Country
  • The Outsider
  • Thelma & Louise
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • I Am the Night
  • I Am the Night
  • The Outsider
  • Thoroughbreds
  • The Fall of the House of Usher
  • Stardust
  • He's Just Not That Into You
  • To All the Boys: P.S. I Still Love You
  • High School Musical 3: Senior Year
  • High School Musical 2
  • High School Musical
  • Beetlejuice
  • A Boy and His Atom: The World's Smallest Movie
  • 2036: Nexus Dawn
  • A Grand Day Out
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Marc Maron: End Times Fun
  • Edward II
  • Julie & Julia
  • The Times of Harvey Milk
  • Maggie Simpson in The Longest Daycare
  • The Trials of Gabriel Fernandez
  • Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Brokeback Mountain
  • Pete Davidson: Alive from New York
  • The Magic Diner
  • Love, Death & Robots: Helping Hand
  • J.T. LeRoy
  • The Host
  • Johnny English Reborn
  • Erin Brockovich
  • Battle at Big Rock
  • Love, Death & Robots: Zima Blue
  • The Rocky Horror Picture Show
  • The Neighbors' Window
  • John Hodgman: RAGNAROK
  • The Invisible Man
  • Dark Waters
  • Welcome to the Punch
  • Sicario
  • Bridget Christie: Stand Up For Her
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Casting JonBenet
  • Ali Wong: Baby Cobra
  • Tom Papa: You're Doing Great!
  • Catfight
  • Kick-Ass 2
  • Uncut Gems
  • Bad Boys for Life
  • Lady Bird
  • The Outsider
  • Snowpiercer
  • Michelle Wolf: Joke Show
  • Goldman v Silverman
  • The Late Batsby
  • Ricky Gervais: Humanity
  • Dunkirk
  • Sense and Sensibility
  • Winter's Blood
  • Le Coucher de la Mariée
  • I Feel Pretty
  • The Hustle
  • Now You See Me
  • Ford v Ferrari
  • Brotherhood
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Sex, Explained
  • The Avengers
  • Missing Link
  • Walk Run Cha-Cha
  • Nefta Football Club
  • Consuming Passion
  • Queen & Slim
  • The Two Popes
  • Timber
  • Code 8
  • Richard Jewell
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Dolittle
  • Miss Americana
  • WHAT DID JACK DO?
  • The To Do List
  • Holy Hell
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Love Between the Covers
  • What's Your Number?
  • Iron Man
  • Little Women
  • Parasite
  • The Personal History of David Copperfield
  • Just Mercy
  • A Sister
  • Life Overtakes Me
  • Leaning Towards Solace
  • 42 One Dream Rush

See all 248

World Map

Highly rated films ellie is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Black Is King
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One
  • Summerland

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more