Sort by

marcella has logged 740 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Camp Rock 2: The Final Jam

Camp Rock 2: The Final Jam

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
Read the review Edit this entry  
27
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Just Friends

Just Friends

2005
×
★½
Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★½
Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Miraculous World: New York, United HeroeZ

Miraculous World: New York, United HeroeZ

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
Edit this entry  
16
Christmas Wonderland

Christmas Wonderland

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
13
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry