Sort by

marcella has logged 679 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Little Forest

Little Forest

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Monica and Friends: Lessons

Monica and Friends: Lessons

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Camp Rock 2: The Final Jam

Camp Rock 2: The Final Jam

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Don’t Cry, Pretty Girls!

Don’t Cry, Pretty Girls!

1970
×
★★★½
Edit this entry  
27
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Lucky Chan-sil

Lucky Chan-sil

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
2046

2046

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Edit this entry  
08
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Edit this entry  
06
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
03
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry