• Fast X

    Fast X

    ★★★★½

    the women from this movie could kick my ass anytime they want to and i'd gladly thank them

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★★

    i don't think i've ever cried and laughed on the same amount during a movie. thank you james gunn and everyone involved in this BEAUTIFUL ending to one of the greatest trilogies of all times ♡

  • Ishtar

    Ishtar

    ★★★★½

    if ishtar has 1000 fans, i am one of them. if ishtar has 100 fans, i am one of them. if ishtar has one fan, i am THAT fan. if ishtar has 0 fans, i am dead. if the world is against ishtar, i am against the world.

  • Ghosted

    Ghosted

    ★★★★½

    sometimes all you need to be happy is a movie with ana de armas being badass as fuck and two dua lipa songs on the soundtrack

  • Charlie's Angels

    Charlie's Angels

    ★★★★½

    i would like to thank my mom for letting me watch this over and over when i was a kid, it really shaped my taste for movies (although i was basically rewatching it because of my massive crush on lucy liu)

  • Call Me Chihiro

    Call Me Chihiro

    ★★★★½

    it's pretty rare, but sometimes you just watch the first scene of a movie and INSTANTLY fall in love with it, and this is one of the best feelings in the world.

    "and how could you tell that i was gone?" "easy. suddenly, the air of loneliness was gone."

  • Helter Skelter

    Helter Skelter

    ★★★★½

    "if i stop being pretty... if i stop being popular... then they'll all leave me."

    the challenge's pick of the week is this INCREDIBLE movie about the costs of beauty (alexa, play pretty hurts by beyoncé) and the fashion industry. this movie is from 2012 but (unfortunately) it's still extremely relevant.

    the technical aspects of the movie are... perfect, especially the art direction. the aesthetic is immaculate. i'll be forever thinking about her apartment with dozens of mirrors on the…

  • Operation Fortune: Ruse de Guerre

    Operation Fortune: Ruse de Guerre

    ★★★★

    basically 114 minutes of me saying "wow" everytime aubrey plaza was on the screen

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★★

    "paddington 2 is incredible" the best words nicolas cage ever said in a movie

    crazy random list challenge | 25. nicolas cage ✨

  • Blonde

    Blonde

    ★★★★

    blonde is actually good or: how i stopped hating blonde without even watching it and started to love it

    hi, i'm a former blonde hater and i need to write about this movie that is fucking stuck on my head since i watched it in november. it'll probably be a messy review. i don't care.

    my weird blonde journey starts in 2021. i don't remember if it was variety or hollywood reporter or whatever, but one of those made a…

  • Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water

    ★★★★★

    james cameron could make a 3-hour movie about the kids chilling on the water and i would gladly pay to watch it because the water scenes are BREATHTAKING

  • Something from Tiffany's

    Something from Tiffany's

    ★★★★

    christmas romcom with dark haired zoey deutch??? and she's a baker??? and she keeps a cornetto on her bag???? I LOVE HER SO MUCH