Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Skott & Behr

Skott & Behr

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Encounters

Encounters

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Edit this entry  
25
Surprise from Heaven!

Surprise from Heaven!

×
½
Edit this entry  
24
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo Olympiad

Tokyo Olympiad

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Finding Giannis

Finding Giannis

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
Read the review Edit this entry  
16
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Foghorn Leghorn

The Foghorn Leghorn

1948
×
★★½
Edit this entry  
13
Hollywood Daffy

Hollywood Daffy

1946
×
★★★
Edit this entry  
13
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★½
Edit this entry  
09
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
09
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kareem: Minority of One

Kareem: Minority of One

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Queen Of Basketball

The Queen Of Basketball

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eat

Eat

2011
×
★½
Edit this entry  
29
Man Rots from the Head

Man Rots from the Head

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Gregory Go Boom

Gregory Go Boom

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sudden Death

Sudden Death

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ice Road

The Ice Road

2021
×
★½
Edit this entry  
26
The Olympic Games as They Were Practiced in Ancient Greece

The Olympic Games as They Were Practiced in Ancient Greece

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fathom

Fathom

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Turbo Charged Prelude for 2 Fast 2 Furious

The Turbo Charged Prelude for 2 Fast 2 Furious

2003
×
Edit this entry  
26
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
False Positive

False Positive

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gigglefudge USA!

Gigglefudge USA!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Los Bandoleros

Los Bandoleros

2009
×
★½
Edit this entry  
22
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Relaxing Old Footage With Joe Pera

Relaxing Old Footage With Joe Pera

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Thunderstruck

Thunderstruck

2012
×
Read the review Edit this entry  
19
Ethnic Notions

Ethnic Notions

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
UHF

UHF

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry