• Pedestrian Subway

    ★★★

  • The Wicker Man

    ★★★½

  • Lady Snowblood

    ★★★★

  • F for Fake

    ★★★½

  • The Long Goodbye

    ★★★½

  • F for Fake Trailer

    ★★★

  • Last Tango in Paris

    ★★½

  • Fat City

    ★★★★

  • The Candidate

    ★½

  • Fritz the Cat

    ★★½

  • The Omega Man

    ★★½

  • The Aristocats

    ★★½

  • Hospital

    ★★★

  • Chicken Real

    ★★★★

  • The Olympics in Mexico

    ★★★★½

  • Medium Cool

    ★★★★½

  • Law and Order

    ★★★★

  • The Alphabet

    ★★½

  • The Sun's Gonna Shine

    ★★★★★

  • Mr. Charlie, Your Rollin’ Mill Is Burnin’ Down

    ★★★½

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★½

  • Black Panthers

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★

  • High School

    ★★★★★

  • The Queen

    ★★★½

  • Vienna

    ★★

  • Lightnin' Les

    ★★

  • The Big Shave

    ★★★

  • The Producers

    ★★½

  • Who's That Knocking at My Door

    ★★★½

  • In the Heat of the Night

    ★★★½

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • Absurd Encounter with Fear

    ★★★½

  • Sailing with Bushnell Keeler

    ★★★

  • Fictitious Anacin Commercial

    ★★★

  • Six Men Getting Sick

    ★★★

  • Ripples

    ★★★

  • The Face of Another

    ★★★★½

  • Tokyo Olympiad

    ★★★★

  • Pleasure Faire

    ★★

  • The Masque of the Red Death

    ★★★

  • Crisis: Behind a Presidential Commitment

    ★★★★

  • The Trial

    ★★★★

  • Carnival of Souls

    ★★★½

  • And Freedom Came?!

    ★★★

  • Drums West

    ★★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★

  • Shearing Animation

    ★★★★

  • Strike!

  • Peeping Tom

    ★★★★½

  • Eyes Without a Face

    ★★★★½

  • Here Comes Everybody

    ★★

  • Primary

    ★★

  • Cat and Mouse

    ★★★★

  • Running Around Like a Chicken With Its Head Cut Off

    ★★

  • Jazz on a Summer's Day

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★½

  • Let's All Go to the Lobby

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • What's Opera, Doc?

    ★★★★½

  • A Face in the Crowd

    ★★★★★

  • Three Little Bops

    ★★★★

  • Bigger Than Life

    ★★★★½

  • One Froggy Evening

    ★★★★★

  • To Catch a Thief

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • Godzilla

    ★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • Duck Dodgers in the 24½th Century

    ★★★★

  • The Hitch-Hiker

    ★★★

  • Duck Amuck

    ★★★★★