David has logged 41 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pushover

Pushover

1954
×
★★★½
Edit this entry  
29
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
Edit this entry  
27
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Edit this entry  
26
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★★
Edit this entry  
24
Justice League

Justice League

2017
×
Read prior review Edit this entry  
23
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ali

Ali

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
★★★½
Edit this entry  
17
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Hellboy

Hellboy

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Judy

Judy

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★
Edit this entry  
09
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Edit this entry  
05
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★½
Edit this entry  
05
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sergeant York

Sergeant York

1941
×
★★★
Edit this entry  
04
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Edit this entry