ellie has logged 36 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Quiz

Quiz

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fatal Affair

Fatal Affair

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Troop Zero

Troop Zero

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I See You

I See You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Escape Room

Escape Room

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pretty Little Stalker

Pretty Little Stalker

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Love

Love

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vacation

Vacation

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
The Platform

The Platform

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry