2020

ellie ellie’s year to date

Highest rated films

  • Middleditch & Schwartz

    ★★★★★

  • Emma.

    ★★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • The Speed Cubers

    ★★★★

  • Scenes from My Life

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • The Old Guard

    ★★★

  • The Lovebirds

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • The Blues Brothers

    ★★★★★

  • Just Mercy

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 139 Films watched
  • 17.4 Average per month
  • 4.3 Average per week

Milestones

First Film

The Gentlemen

Jan 1

Most Watched

The Devil All the Time

twice

Parasite

twice

Last Film

Slender Man

Aug 4

Genres, Countries & Languages

Drama
51 films
Comedy
47 films
Thriller
45 films
Horror
35 films
Action
31 films
Crime
22 films
Adventure
20 films
Mystery
17 films
Sci Fi
15 films
Romance
14 films
USA
114 films
UK
24 films
Canada
7 films
South Korea
3 films
Ireland
3 films
France
3 films
Australia
2 films
Belgium
2 films
Italy
2 films
Norway
2 films
English
133 films
French
15 films
German
11 films
Spanish
10 films
Italian
9 films
Russian
6 films
Korean
3 films
Arabic
3 films
Latin
2 films
Dutch
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 19 Added 801

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

ellie’s most liked review

365 Days

i think i wrote something similar to this when i was 15 on wattpad x

edit: i hate how THIS is my most liked review :/

More reviews

ellie’s most liked list

you rec, i watch!

what it says on the tin! feel free to recommend me any movie that isn't currently logged on my account, or that is featured on this list (because, as stated, they're my top picks). anyway, pls don't make me look stupid 🥺 i'll literally watch anything, you've seen my diary entries skfdsddfhdd.

just comment and i'll add them!

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

365 Days
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Pretty Little Stalker
Average weighted rating:

1.8

Films ellie watched in 2020

  • Slender Man
  • The Speed Cubers
  • The Devil All the Time
  • Steel Magnolias
  • Being Pretty
  • Jurassic Park
  • The Commitments
  • Wish Upon
  • The Kissing Booth 2
  • The Kissing Booth
  • Pulp Fiction
  • Suspiria
  • Quiz
  • One Direction: This Is Us
  • The Old Guard
  • Fatal Affair
  • Midnight Cowboy
  • The Cat in the Hat
  • The Simpsons Movie
  • Dracula
  • Troop Zero
  • But I'm a Cheerleader
  • I See You
  • Blow the Man Down
  • Climax
  • Heat
  • The Devil All the Time
  • Escape Room
  • Bee Movie
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Pretty Little Stalker
  • The Wicker Man
  • Pitch Perfect 3
  • Love
  • The Silence of the Lambs
  • Pitch Perfect 2
  • Pitch Perfect
  • Vacation
  • The Platform
  • Shutter Island
  • Goodnight Mommy
  • The Lodge
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Trick
  • The Lovebirds
  • What We Do in the Shadows
  • Warrior
  • The Handmaiden
  • Sorority Row
  • November
  • Blue Velvet
  • Wrinkles the Clown
  • All Cheerleaders Die
  • Midsommar
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Battle Royale
  • Misery
  • Moonlight
  • Serpico
  • Guardians of the Galaxy
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Would You Rather
  • He's Out There
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Thor
  • Iron Man 2
  • The Incredible Hulk
  • Iron Man
  • To Kill a Mockingbird
  • Captain Marvel
  • Captain America: The First Avenger
  • She's the Man
  • Polaroid
  • WHAT DID JACK DO?
  • Troll Hunter
  • The Ritual
  • Beau
  • C'est La Vie
  • Basically
  • The Turtle's Head
  • Munchausen
  • The Strange Thing About the Johnsons
  • Truth or Dare
  • The VelociPastor
  • Zombeavers
  • The Addams Family
  • 365 Days
  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich
  • The Post
  • 21 Bridges
  • Bad Times at the El Royale
  • The Blues Brothers
  • Grand Isle
  • Men in Black: International
  • Final Destination
  • Scooby-Doo
  • Ocean's Eight
  • Middleditch & Schwartz
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Leading Lady Parts
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • Ocean's Eleven
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • The Favourite
  • Rocketman
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • The Last Thing He Wanted
  • The World's End
  • Hot Fuzz
  • Aladdin
  • Shaun of the Dead
  • Truth or Dare
  • Top Gun
  • Snatch
  • Fantasy Island
  • Scenes from My Life
  • Gran Torino
  • The Invisible Man
  • Little Monsters
  • Parasite
  • Parasite
  • Toy Story 4
  • Emma.
  • 12 Strong
  • Suki
  • Fighting with My Family
  • Just Mercy
  • Crossroads
  • The Hustle
  • 1917
  • Ready or Not
  • Se7en
  • Countdown
  • Escape Room
  • Marathon Man
  • The Gentlemen

World Map

Highly rated films ellie is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Black Is King
  • Chunky Shrapnel
  • Hamilton
  • Minari
  • Disclosure
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more