Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Damned

The Damned

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Hatton Garden: The Heist

Hatton Garden: The Heist

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hatton Garden Job

The Hatton Garden Job

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Derek DelGaudio's In & of Itself

Derek DelGaudio's In & of Itself

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
And Soon the Darkness

And Soon the Darkness

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Terrornauts

The Terrornauts

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wormwood Star

The Wormwood Star

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Evolution

Evolution

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Past

The Dark Past

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Just Like a Woman

Just Like a Woman

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Planet Dune

Planet Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Eyes of London

The Dark Eyes of London

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Riddick

Riddick

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Haunted House of Horror

The Haunted House of Horror

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Insignificance

Insignificance

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Who Killed Teddy Bear?

Who Killed Teddy Bear?

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Woodlanders

The Woodlanders

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry