Sort by

DC has logged 162 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tractate Middoth

The Tractate Middoth

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Robin Redbreast

Robin Redbreast

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Howard Cantour.com

Howard Cantour.com

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bastards

Bastards

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bill Bailey: Qualmpeddler

Bill Bailey: Qualmpeddler

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sarah Silverman: We Are Miracles

Sarah Silverman: We Are Miracles

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frozen

Frozen

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Stone Tape

The Stone Tape

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kiss Me You Fucking Moron

Kiss Me You Fucking Moron

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
An Adventure in Space and Time

An Adventure in Space and Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
High Road to China

High Road to China

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Stone Roses: Made of Stone

The Stone Roses: Made of Stone

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Help!

Help!

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Will and Testament of Rosalind Leigh

The Last Will and Testament of Rosalind Leigh

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
Read the review Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Theorem

Theorem

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spike Island

Spike Island

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Magic Magic

Magic Magic

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry