Sort by

David has logged 324 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★½
Edit this entry  
29
Big Fish & Begonia

Big Fish & Begonia

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Edit this entry  
28
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Scarlet Pimpernel

The Scarlet Pimpernel

1982
×
★★½
Edit this entry  
20
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
The Post

The Post

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★
Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★
Edit this entry  
16
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shoah

Shoah

1985
×
Read the review Edit this entry  
13
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★½
Edit this entry  
05
Pina

Pina

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

2018
×
★★
Edit this entry  
02
Rampage

Rampage

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Homeless

Homeless

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Departure

Departure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★½
Edit this entry  
21
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brimstone & Glory

Brimstone & Glory

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★
Edit this entry  
19
Half the Picture

Half the Picture

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
12
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry