Sort by

David has logged 40 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tully

Tully

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Stripes

Stripes

1981
×
★★★
Edit this entry  
24
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Resolution

Resolution

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
20
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★
Edit this entry  
20
Summer 1993

Summer 1993

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Revenge

Revenge

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★
Edit this entry  
14
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Apostle

Apostle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
22 July

22 July

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alma

Alma

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ryuichi Sakamoto: async at the Park Avenue Armory

Ryuichi Sakamoto: async at the Park Avenue Armory

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Maiden

The Maiden

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Rogue

Rogue

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★
Read the review Edit this entry