David has logged 348 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
29
The Kid

The Kid

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★½
Edit this entry  
28
Wren Boys

Wren Boys

2017
×
★★
Edit this entry  
27
Fireworks

Fireworks

2017
×
★½
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Togo

Togo

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Diamond Island

Diamond Island

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wind

Wind

2019
×
Edit this entry  
16
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hellboy

Hellboy

2019
×
Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
13
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
People of the Po Valley

People of the Po Valley

1947
×
★★
Edit this entry  
12
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★
Edit this entry  
11
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
GUO4

GUO4

2019
×
Edit this entry  
09
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
30/30 Vision: Three Decades of Strand Releasing

30/30 Vision: Three Decades of Strand Releasing

2019
×
★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crawl

Crawl

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Akira Kurosawa: My Life in Cinema

Akira Kurosawa: My Life in Cinema

1993
×
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jerichow

Jerichow

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Float

Float

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★½
Edit this entry  
11
The Rover

The Rover

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
Shame

Shame

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Sword of the Beast

Sword of the Beast

1965
×
★★★
Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
First Love

First Love

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Signal 8

Signal 8

2019
×
★★
Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Edit this entry