Sort by

Ziggy has logged 292 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Poison

Poison

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Blob

The Blob

1988
×
Edit this entry  
27
Chicken Run: Dawn of the Nugget

Chicken Run: Dawn of the Nugget

2023
×
★★★
Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★½
Edit this entry  
22
It's a Wonderful Knife

It's a Wonderful Knife

2023
×
★★
Edit this entry  
21
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★½
Edit this entry  
20
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
House

House

1985
×
★★★
Edit this entry  
20
Babe

Babe

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
12
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
10
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★
Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★½
Edit this entry  
04
Carrie

Carrie

1976
×
Edit this entry  
03
May December

May December

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★½
Edit this entry  
30
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Throw Momma from the Train

Throw Momma from the Train

1987
×
★★★
Edit this entry  
25
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★★½
Edit this entry  
12
Saw X

Saw X

2023
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Edit this entry