Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Better Days

Better Days

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Letter

The Letter

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hunger Ward

Hunger Ward

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Le Chef

Le Chef

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kitty Foyle

Kitty Foyle

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Colette

Colette

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
10
County Lines

County Lines

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Song of a Lost Boy

The Song of a Lost Boy

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
The Owl and the Pussycat

The Owl and the Pussycat

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Miss Curvy

Miss Curvy

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Return of the War Room

The Return of the War Room

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fire Next Time

The Fire Next Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
White Eye

White Eye

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Collective

Collective

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Moffie

Moffie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Dear Comrades!

Dear Comrades!

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Body and Soul

Body and Soul

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lizard

Lizard

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry