Sort by

dayness has logged 406 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Mimic

Mimic

1997
×
★★½
Edit this entry  
24
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★½
Edit this entry  
24
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Walking with Dinosaurs

Walking with Dinosaurs

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taken 3

Taken 3

2014
×
★½
Edit this entry  
22
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
Lightyear

Lightyear

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Am Number Four

I Am Number Four

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★
Edit this entry  
20
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★½
Edit this entry  
19
Knowing

Knowing

2009
×
★★½
Edit this entry  
19
Morbius

Morbius

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Entrapment

Entrapment

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
Lightyear

Lightyear

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taken

Taken

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Underworld: Blood Wars

Underworld: Blood Wars

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Underworld: Awakening

Underworld: Awakening

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Morbius

Morbius

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Underworld: Rise of the Lycans

Underworld: Rise of the Lycans

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Underworld: Evolution

Underworld: Evolution

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Underworld

Underworld

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Malice@Doll

Malice@Doll

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
½
Edit this entry  
12
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Blade II

Blade II

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
½
Edit this entry  
09
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
½
Edit this entry  
09
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry