j. has logged 310 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Gummo

Gummo

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joe

Joe

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Day with the Boys

A Day with the Boys

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Physical Pinball

Physical Pinball

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Illusion in the Abyss

Illusion in the Abyss

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Belly

Belly

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry