Sort by

D.A. has logged 213 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry