Sort by

DBC has logged 326 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Chicken of Tomorrow

The Chicken of Tomorrow

1948
×
★★★
Edit this entry  
31
Critters

Critters

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Santa's Christmas Circus

Santa's Christmas Circus

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Christmas Tree

The Christmas Tree

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Little Lamb: A Christmas Story

The Little Lamb: A Christmas Story

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parade of Aquatic Champions

Parade of Aquatic Champions

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Dream

A Christmas Dream

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Magic Words

Three Magic Words

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Rhapsody

Christmas Rhapsody

1948
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Visit to Santa

A Visit to Santa

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Toyshop

Christmas Toyshop

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★★★
Edit this entry  
25
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bing Crosby's Merrie Olde Christmas

Bing Crosby's Merrie Olde Christmas

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Control

Control

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Karate Dog

The Karate Dog

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Ivory. A Crime Story

Ivory. A Crime Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Appreciating Our Parents

Appreciating Our Parents

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Posture Pals

Posture Pals

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pulp Fiction: The Facts

Pulp Fiction: The Facts

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Demons

Demons

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Three Bewildered People in the Night

Three Bewildered People in the Night

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tintarella di luna

Tintarella di luna

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Day After

The Day After

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hi, How Are You Daniel Johnston?

Hi, How Are You Daniel Johnston?

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wattstax

Wattstax

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Easy Rider: Shaking the Cage

Easy Rider: Shaking the Cage

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Born to Be Wild: The Story of Easy Rider

Born to Be Wild: The Story of Easy Rider

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Woodstock

Woodstock

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry