Sort by

DBC has logged 55 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Trip

The Trip

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vampire Hunter D: Bloodlust

Vampire Hunter D: Bloodlust

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tomorrow's Joe The Movie

Tomorrow's Joe The Movie

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lily C.A.T.

Lily C.A.T.

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
3x3 Eyes

3x3 Eyes

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memories

Memories

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's Got Me Again!

It's Got Me Again!

1932
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sinkin' in the Bathtub

Sinkin' in the Bathtub

1930
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Mouse That Jack Built

The Mouse That Jack Built

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Last Hungry Cat

The Last Hungry Cat

1961
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Honey-Mousers

The Honey-Mousers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
23
Wideo Wabbit

Wideo Wabbit

1956
×
★★★½
Edit this entry  
23
Swooner Crooner

Swooner Crooner

1944
×
★★★★
Edit this entry  
23
Goofy Groceries

Goofy Groceries

1941
×
★★★½
Edit this entry  
23
Thugs with Dirty Mugs

Thugs with Dirty Mugs

1939
×
★★★★
Edit this entry  
23
Speaking of the Weather

Speaking of the Weather

1937
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Film Fan

The Film Fan

1939
×
★★★★
Edit this entry  
23
She Was an Acrobat's Daughter

She Was an Acrobat's Daughter

1937
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Woods Are Full of Cuckoos

The Woods Are Full of Cuckoos

1937
×
★★★★
Edit this entry  
23
Porky's Road Race

Porky's Road Race

1937
×
★★★½
Edit this entry  
23
The CooCoo Nut Grove

The CooCoo Nut Grove

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hollywood Capers

Hollywood Capers

1935
×
★★★★
Edit this entry  
23
Daffy Duck in Hollywood

Daffy Duck in Hollywood

1938
×
★★★★
Edit this entry  
23
Flying Phantom Ship

Flying Phantom Ship

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
X: The Movie

X: The Movie

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Devilman - Volume 2: Demon Bird

Devilman - Volume 2: Demon Bird

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kenya Boy

Kenya Boy

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Django Kill... If You Live, Shoot!

Django Kill... If You Live, Shoot!

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gyo: Tokyo Fish Attack

Gyo: Tokyo Fish Attack

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Battle Royale High School

Battle Royale High School

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Guyver: Out of Control

Guyver: Out of Control

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midori-ko

Midori-ko

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Genius Party

Genius Party

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Appleseed

Appleseed

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry