Sort by

Dbest67 has logged 55 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fourth of July

Fourth of July

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Envy

Envy

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Snow on tha Bluff

Snow on tha Bluff

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
X

X

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Adam's Apples

Adam's Apples

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
★★★
Edit this entry  
03
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Red Dawn

Red Dawn

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★
Edit this entry  
27
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Station Eleven

Station Eleven

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Super Troopers

Super Troopers

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry