Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Fine Feathered Friend

Fine Feathered Friend

1942
×
★★★
Edit this entry  
01
The Bowling Alley-Cat

The Bowling Alley-Cat

1942
×
★★★
Edit this entry  
01
Puss n' Toots

Puss n' Toots

1942
×
★★★
Edit this entry  
01
Dog Trouble

Dog Trouble

1942
×
★★★
Edit this entry  
29
Fraidy Cat

Fraidy Cat

1942
×
★★½
Edit this entry  
29
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1941
×
★★★
Edit this entry  
29
The Midnight Snack

The Midnight Snack

1941
×
★★★
Edit this entry  
29
Puss Gets the Boot

Puss Gets the Boot

1940
×
★★★
Edit this entry  
29
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★½
Edit this entry  
29
Experiment Perilous

Experiment Perilous

1944
×
Edit this entry  
28
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
Edit this entry  
27
Whirlpool

Whirlpool

1950
×
★★★
Read other review Edit this entry  
24
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Killers

The Killers

1946
×
★★★
Edit this entry  
23
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★½
Edit this entry  
23
Love Is a Many-Splendored Thing

Love Is a Many-Splendored Thing

1955
×
★★½
Edit this entry  
19
In Name Only

In Name Only

1939
×
★★★
Edit this entry  
19
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★
Edit this entry  
18
That Wonderful Urge

That Wonderful Urge

1948
×
★★½
Edit this entry  
18
Sundown

Sundown

1941
×
Edit this entry  
17
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hollywood or Bust

Hollywood or Bust

1956
×
★★★
Edit this entry  
17
Who's Minding the Store?

Who's Minding the Store?

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★
Edit this entry  
16
Artists and Models

Artists and Models

1955
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★½
Edit this entry  
15
Another Thin Man

Another Thin Man

1939
×
★★★½
Edit this entry  
14
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★½
Edit this entry  
13
Flesh and Fantasy

Flesh and Fantasy

1943
×
★★★
Edit this entry  
13
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★½
Edit this entry  
12
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★½
Edit this entry  
11
The Bitter Stems

The Bitter Stems

1956
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★
Edit this entry  
09
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★
Edit this entry  
09
Society of the Snow

Society of the Snow

2023
×
★★½
Edit this entry  
08
The Sniper

The Sniper

1952
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
03
Marty

Marty

1955
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Free Woman

A Free Woman

1954
×
★★★½
Edit this entry  
30
Party Girl

Party Girl

1958
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mafioso: In the Heart of Darkness

Mafioso: In the Heart of Darkness

2022
×
Edit this entry  
29
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★½
Edit this entry  
28
September Affair

September Affair

1950
×
★★★
Edit this entry  
28
Harvey

Harvey

1950
×
★★★½
Edit this entry  
27
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
27
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Edit this entry  
26
Stranger on Horseback

Stranger on Horseback

1955
×
★★★
Edit this entry