Sort by

Andy has logged 652 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Traitor

Traitor

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Purge

The Purge

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Arbitrage

Arbitrage

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pandorum

Pandorum

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Song Remains the Same

The Song Remains the Same

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
U2: Rattle and Hum

U2: Rattle and Hum

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Out for Justice

Out for Justice

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
When Albums Ruled the World

When Albums Ruled the World

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ae Fond Kiss...

Ae Fond Kiss...

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Centurion

Centurion

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Real McCoy

The Real McCoy

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
This Year's Love

This Year's Love

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cop

Cop

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
RED 2

RED 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Charlotte Gray

Charlotte Gray

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Damned United

The Damned United

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The World's End

The World's End

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Good Vibrations

Good Vibrations

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry