Andy has logged 545 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Imperium

Imperium

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The General's Daughter

The General's Daughter

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tristan & Isolde

Tristan & Isolde

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Knight

First Knight

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Spike Island

Spike Island

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
RED 2

RED 2

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Kill

Good Kill

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Hitch

Hitch

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry