Andy has written 459 reviews for films during 2015.

  • The Man from U.N.C.L.E.

    The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★

    Guy Ritchie's The Man From U.N.CL.E. certainly looks stylish. In fact it looks very stylish, which is why the script, the plot, and some of the acting lets it down. Henry Cavill is ludicrously good-looking here as super-smooth Napoleon Solo alongside Armie Hammer's Ilya Kuryakin, but this East meets West secret-agent duo are upstaged by Alicia Vikander's Gaby Teller who just looks incredible in the sixties fashions. The plot however is nonsense, after a very promising start featuring an impressive…

  • Ted 2

    Ted 2

    ★★½

    Seth MacFarlane used up some of his nine lives with A Million Ways To Die In The West, and he's used up another one with the less than impressive sequel to Ted. Ted 2 (that must have taken ages to think of) is a disappointment as a whole, but does have a few cracking gags dotted throughout its runtime. The return of the pot-smoking, profane teddy bear was something I had looked forward to, but most of the jokes are…

  • Pitch Perfect

    Pitch Perfect

    ★★★½

    Rebel Wilson almost outshines the lovely Anna Kendrick in this musical comedy that should appeal to almost everyone. Don't ask me if I knew any of the songs though because to quote Jimmy Rabbitte's IRA buddy from Alan Parker's The Commitments, "everything's shite since Roy Orbison died".

  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

    It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

    ★★★

    We've all had those moments when we're visiting relatives around the holidays and had to endure a movie of their choice. Now Stanley Kramer's It's a Mad, Mad, Mad, Mad, World isn't a bad film, in fact it has some brilliantly madcap moments that have you laughing out loud, but at 197 minutes long I thought it was never going to end. Sid Caesar, Mickey Rooney, Terry Thomas, Milton Berle, alongside Spencer Tracy and Phil Silvers bring plenty of mayhem…

  • The Lost World: Jurassic Park

    The Lost World: Jurassic Park

    ★★★

    Steven Spielberg's Jurassic Park was a genuine game-changer with moments that literally made your jaw drop. Never before had we seen such realistic dinosaurs brought to life on screen, and the clamour for a sequel was relentless.
    The Lost World sees the return of the first films most memorable character, Jeff Goldblum's Ian Malcolm, and again putting him in a conundrum when he finds out his girlfriend is alone on an island where Hammond's company actually engineered the dinosaurs. This…

  • Brave

    Brave

    ★★★½

    3754 diary entries, and over 2300 movies watched in the last 6 years and among them less than a dozen animated films. I'm obviously an old grouch, but these films have never really appealed to me even when I was a kid. Throughout my childhood and into my teens, they still did nothing for me, and it wasn't until a big green ogre with a Scottish accent appeared on the screen back in 2001 that I gave them another shot.…

  • Night at the Museum: Secret of the Tomb

    Night at the Museum: Secret of the Tomb

    ★★

    Shawn Levy's family-friendly Night at the Museum films have done remarkably well at the box office by bringing a little bit of magic to the screen alongside the big star names and some impressive CGI. The first was good, the second a little lacklustre despite the presence of Amy Adams, and this third film lacking originality proving the franchise had ran its course with much reduced enthusiasm from the viewing public.
    The plot of Night at the Museum: Secret of…

  • Source Code

    Source Code

    ★★★★

    There are many good movies that you see once and then end up watching repeatedly within a short space of time. Duncan Jones' Source Code was the complete opposite with me. It was a great film that's taken me over four years to revisit, but it was well worth the wait as this was as fresh as the day it was released.
    Source Code is a cunning mix of time-travel thriller and science fiction. The plot is complex, and one…

  • The Doors: Mr. Mojo Risin' - The Story of LA Woman

    The Doors: Mr. Mojo Risin' - The Story of LA Woman

    ★★★★★

    Eagle Rock Entertainment celebrated the 40th Anniversary of the release of The Doors final studio album, L.A. Woman, with this fascinating documentary that charts its conception and release. Released in 1971 amid the implosion of the band and Morrison's courtroom troubles that hastened his departure from the States, this gives an insight into a band who still had plenty to offer. What he and the band created before he left however is a work of genius. I'm totally biased of…

  • Hannibal

    Hannibal

    ★★★★★

    I'd never suggest for a minute that Jodie Foster didn't deserve her Oscar win for The Silence Of The Lambs, but the furore that greeted Julianne Moore's turn in Sir Ridley Scott's sequel was uncalled for. Foster was great, but Moore equally so in a movie that gave us more of Lector and a backstory that was simply much more interesting than the hunt for Buffalo Bill. Having eluded the authorities at the end of Silence, Thomas Harris's most famous…

  • Jason Manford: First World Problems

    Jason Manford: First World Problems

    ★★★

    Manchester's Jason Manford isn't normally the sort of comedian I'd watch. He's a little too commercial and not quite crude enough for my tastes, but this comedy DVD does have it's moments. From skits about the Manchester/Liverpool rivalry to doing gigs in Afghanistan, this has some really funny material and his delivery is pretty impressive. Still not a patch on Frankie Boyle, Russell Howard, or even Micky Flanagan, Manford's stand-up was still better than I'd imagined after seeing him on 8 out of 10 Cats and that awful BBC One Show.

  • Kill the Messenger

    Kill the Messenger

    ★★

    For a film about such a controversial subject and an American scandal of monumental standards, this film didn't manage to find an audience despite an impressive cast and an interesting, yet patchy story. Jeremy Renner leads the way here as journalist Gary Webb who stumbles upon evidence of the CIA's involvement in drug trafficking to fund the Nicaraguan Contras. At first he's declared a crusader by unearthing the biggest scandal since the Kennedy Assassination, but slowly things stack up against…