Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The 50 Year Argument

The 50 Year Argument

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tragic Jungle

Tragic Jungle

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
★★★
Edit this entry  
03
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
I Carry You With Me

I Carry You With Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beginning

Beginning

2020
×
Edit this entry  
29
Swimming Out Till the Sea Turns Blue

Swimming Out Till the Sea Turns Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gunda

Gunda

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Salt of Tears

The Salt of Tears

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Days

Days

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Night of the Kings

Night of the Kings

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Isabella

Isabella

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Calming

The Calming

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Monopoly of Violence

The Monopoly of Violence

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Malmkrog

Malmkrog

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Princess of France

The Princess of France

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sacro GRA

Sacro GRA

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
One of Us

One of Us

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Aquarela

Aquarela

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Court

Court

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lovers

The Lovers

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Communists!

Communists!

×
★★★★
Edit this entry  
11
A Woman's Revenge

A Woman's Revenge

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
05
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Am Divine

I Am Divine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mucho Mucho Amor

Mucho Mucho Amor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Woman in Revolt

A Woman in Revolt

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sex Jack

Sex Jack

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Naked Childhood

Naked Childhood

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Irezumi

Irezumi

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry