Derek has logged 153 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★★
Edit this entry  
03
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Stay Tuned

Stay Tuned

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Brooklyn's Finest

Brooklyn's Finest

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
01
White Noise

White Noise

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Houses October Built 2

The Houses October Built 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Verotika

Verotika

2019
×
Edit this entry  
24
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Below

Below

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bug

Bug

1975
×
★★
Edit this entry  
22
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Edit this entry  
21
The Houses October Built

The Houses October Built

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★½
Edit this entry  
17
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★½
Edit this entry  
14
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Wall Street: Money Never Sleeps

Wall Street: Money Never Sleeps

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Night Flier

The Night Flier

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
Prophecy

Prophecy

1979
×
★★½
Edit this entry  
11
We Are the Flesh

We Are the Flesh

2016
×
★★
Edit this entry  
10
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★½
Edit this entry  
08
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Divide

The Divide

2011
×
★★
Edit this entry  
02
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★½
Edit this entry  
30
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Deep

The Deep

1977
×
★★½
Edit this entry  
21
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★½
Edit this entry  
20
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Real Life

Real Life

1979
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Avenging Eagle

The Avenging Eagle

1978
×
★★★
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Night of the Demon

Night of the Demon

1980
×
★★½
Edit this entry  
13
Cronos

Cronos

1993
×
★★½
Edit this entry  
12
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★
Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Debt Collectors

Debt Collectors

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Debt Collector

The Debt Collector

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Flying Guillotine

The Flying Guillotine

1975
×
★★★★
Edit this entry