Derek has written 10 reviews for films during 2015.

  • Infinitely Polar Bear

    Infinitely Polar Bear

    ★★★★½

    What a sweet, heart warming and sincere movie. Other than Benecio Del Toro's performance in SICARIO, Mark Ruffalo as the manic-depressive Cam is my favorite performance of the year.

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★★★

    Could this be my favorite Tarantino film?! Is Walton Goggins going to get ALL of the acting offers after people see this stupid awesome performance?!?! Did the amount of violence make me gasp?! These questions are all answered with a resounding YES! Holy shit this movie rocked.

  • Brooklyn

    Brooklyn

    ★★★★½

    Although it won't knock you to the floor, this period drama from the director of INTERMISSION will leave your heart full. I'm a big fan of most Irish films such as the aforementioned INTERMISSION and this one definitely doesn't disappoint. It's well acted with actors I've grown particularly fond of over the past two years and it was directed with a delicate and intimate touch. Admittedly I fell into a rabbit hole on Google for about 15min looking up pictures of the Gleeson family.

  • The Revenant

    The Revenant

    ★★★★½

    Wow. The technical level of precision needed to make this film is extremely impressive. And Emmanuel Lubezki easily created the most beautifully shot film of 2015 other than MACBETH. The story is simple and that is a good thing as it doesn't need to be complex in order for it to it's job. The acting is excellent with Tom Hardy once again transforming himself. Leo WILL be winning his first Oscar after this performance due to the sheer physicality of…

  • The Big Short

    The Big Short

    ★★★★★

    Anyone that knows me personally knows that I love movies about Wall Street. And this one is no different. Told from the perspective of the people who made it big from the 2008 housing market crash, this movie paints a picture of a corrupt system using a healthy mix of humor and drama. And if all of the fancy terms confuse you (and they will) they break the fourth wall to dumb it down for you, which may infuriate some…

  • Spotlight

    Spotlight

    ★★★★★

    Engrossing. It's the best word I can think of to describe this movie. No action. No explosions. No humor. No witty dialogue. Just pure and powerful storytelling from a very sad and disturbing truth about a corrupt system that has affected too many individuals and families. This film is an absolute necessity for anyone to watch and one that should be used in journalism classrooms.

  • Krampus

    Krampus

    ★★

    The production and set design was amazing. Great way to set the stage for the film. But, turns out that this movie is completely dull lacking any humor or scares. To be honest, I left before the ending because I had other things to do.

  • Macbeth

    Macbeth

    ★★★★½

    One of the most beautifully shot films I've ever seen. Can't say I know much about the story of Macbeth but this film played it to be one of the most tragic and violent stories in our history. The Fass is absolutely kinetic as the tyrant Macbeth but it is Sean Harris who steals the film as Macduff. I will say that the final confrontation between Macbeth and Macduff is the most tense and nervous I've felt in a film in a long time. This is a must watch for any fan of Shakespeare, quality filmmaking and top notch acting.

  • Creed

    Creed

    ★★★★★

    I heard pretty great things going into this movie and I'll tell you right now it's one of my favorites of 2015. I could tell how much love and care was put into making this film. This wasn't some haphazard reboot. This was a film, from the ground up, that knew it had to be something special to resonant with it's audience. And it succeeded. Michael B. Jordan was truly great in it and Sly Stone's performance is worthy of…

  • Mississippi Grind

    Mississippi Grind

    ★★★★

    Considering I'm a big Ryan Reynolds fan it should be of no surprise that I loved this one. Just a classic buddy/road trip drama with two broken leads who put it all on the line for a chance at some sort of redemption for their past mistakes and misgivings. But as we see one character take a turn towards good and doing right by someone else, we see the other character falter under the pressure and head down a path…