Derek has written 22 reviews for films during 2019.

  • 3 from Hell

    3 from Hell

    Ummm when a random clown shows at a house to die 5min later I knew I couldn't spend another minute watching it.

  • Triple Threat

    Triple Threat

    ★★★★

    The true action stars all punching each other. Pure bliss.

  • In a Lonely Place

    In a Lonely Place

    ★★★★

    Bogart is just the best.

  • Leaving Las Vegas

    Leaving Las Vegas

    ★★★★

    Nicolas Cage, sometimes seen as a joke considering his film choices over the past decade, has and always will be a great actor.

  • Ronnie Coleman: The King

    Ronnie Coleman: The King

    ★★★★

    Sad 😕

  • Hail Satan?

    Hail Satan?

    ★★★★

    HAIL SATAN!

  • Destroyer

    Destroyer

    ★★★

    It isn't a "dark" movie without a handjob to get information scene.

  • All the Colors of the Dark

    All the Colors of the Dark

    ★★★½

    Satanic giallo!!

  • Sliver

    Sliver

    ★★

    Sharon Stone and her erotic thrillers...woof

  • Serenity

    Serenity

    ★½

    What in the actual fuck?!?

  • The Wind

    The Wind

    ★★★

    Not too shabby. A slow burn western/horror hybrid that has a decent enough payoff.

  • Fyre

    Fyre

    ★★★★

    Idiots.