Highest rated films

  • The Eyes of My Mother

    ★★★½

  • Carlito's Way

    ★★★★★

  • The Little Prince

    ★★★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★½

  • The Sandlot

    ★★★★½

  • Belladonna of Sadness

    ★★★★½

  • High-Rise

    ★★★★

  • Body Double

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 10 Films watched
  • 0.8 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

The Sandlot

Mar 15

Last Film

The Eyes of My Mother

Dec 18

Genres, Countries & Languages

Fantasy
4 films
Drama
3 films
Thriller
3 films
Horror
3 films
Crime
2 films
Family
2 films
Adventure
2 films
Animation
2 films
Comedy
2 films
Music
1 film
USA
7 films
Belgium
1 film
France
1 film
Japan
1 film
UK
1 film
English
9 films
French
2 films
Japanese
1 film
Portuguese
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 74

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Derek’s most liked review

The Invitation

★★★★★

I'm a huge fan of slow burn horror/thrillers. HOUSE OF THE DEVIL is a good example of this or ROSEMARY'S BABY. Honestly I knew little to nothing about this film heading into it other than some of the cast members. But HOLY SHIT did I have to white knuckle it…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Phantom of the Paradise
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

X-Men: Apocalypse
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

X-Men: Apocalypse
Average weighted rating:

2.7

Most Obscure

The Eyes of My Mother
Average weighted rating:

3.3

Films Derek watched in 2016

  • The Eyes of My Mother
  • The Little Prince
  • Phantom of the Paradise
  • Body Double
  • X-Men: Apocalypse
  • Carlito's Way
  • Belladonna of Sadness
  • High-Rise
  • Crimson Peak
  • The Sandlot

World Map

Highly rated films Derek is yet to see

  • The Gay and Wondrous Life of Caleb Gallo
  • Lemonade
  • 13th
  • Bo Burnham: Make Happy
  • The Second Night
  • She Loves Me
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more