Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Love, Antosha

    ★★★★★

  • Changing the Game

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • Transit

    ★★★★½

  • De Palma

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • The Nightingale

    ★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★

  • Her Smell

    ★★★★

  • The Sacrifice

    ★★★★

  • Kingdom of Heaven

    ★★★★

  • The New World

    ★★★★

  • The Lincoln Lawyer

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 155 Films watched
  • 12.9 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

Dragged Across Concrete

Jan 17

Most Watched

Wrinkles the Clown

twice

Kingdom of Heaven

twice

Last Film

The Score

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
65 films
Thriller
55 films
Horror
48 films
Action
34 films
Crime
34 films
Comedy
30 films
Mystery
20 films
Sci Fi
20 films
Adventure
16 films
Documentary
15 films
USA
133 films
UK
22 films
Canada
14 films
France
12 films
Germany
10 films
Italy
7 films
China
4 films
Australia
3 films
New Zealand
3 films
Spain
3 films
English
148 films
Spanish
19 films
Italian
19 films
French
16 films
German
11 films
Russian
8 films
Latin
7 films
Arabic
4 films
Chinese
4 films
Swedish
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 26 Added 32

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Derek’s most liked review

Triple Threat

★★★★

The true action stars all punching each other. Pure bliss.

More reviews

Derek’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Serenity
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Changing the Game
Average weighted rating:

3.8

Films Derek watched in 2019

  • The Score
  • Transit
  • The Souvenir
  • Uncut Gems
  • Portrait of a Lady on Fire
  • One False Move
  • The Beach Bum
  • The Two Popes
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Peterloo
  • Under the Silver Lake
  • 6 Underground
  • Waves
  • Honey Boy
  • Black Samurai
  • Jack Frost
  • American Factory
  • Marriage Story
  • Dark Waters
  • Dolemite Is My Name
  • Bikram: Yogi, Guru, Predator
  • The Assistant
  • The Report
  • Knives Out
  • The Irishman
  • Alyce Kills
  • Ford v Ferrari
  • GoldenEye
  • Color Out of Space
  • Blood Rage
  • Air Force One
  • Last Christmas
  • The King
  • Parasite
  • Opera
  • Prison
  • Trauma
  • Invasion of the Body Snatchers
  • The Lighthouse
  • The Blob
  • The Devil's Rain
  • Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama
  • The Mummy
  • Teen Wolf
  • The Incident
  • Joker
  • Body Melt
  • In the Shadow of the Moon
  • Fire in the Sky
  • One Dark Night
  • Rambo: Last Blood
  • Red Dawn
  • Ad Astra
  • Synonyms
  • 3 from Hell
  • Wrinkles the Clown
  • Wrinkles the Clown
  • The Lincoln Lawyer
  • Hustlers
  • Joysticks
  • Tammy and the T-Rex
  • The King of Comedy
  • Resident Evil
  • The Death of Dick Long
  • Brittany Runs a Marathon
  • The Golden Glove
  • It Chapter Two
  • Ready or Not
  • Kingdom of Heaven
  • Kingdom of Heaven
  • Once Upon a Time in the West
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Daniel Isn't Real
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Villains
  • The African Queen
  • The Amazing Johnathan Documentary
  • Shivers
  • Overlord
  • Jackass 3D
  • Ramy Youssef: Feelings
  • Spider-Man: Far from Home
  • Midsommar
  • Chopping Mall
  • Rome, Armed to the Teeth
  • Child's Play
  • Love, Antosha
  • Booksmart
  • White of the Eye
  • At Close Range
  • Freaks
  • The Art of Self-Defense
  • Changing the Game
  • The Mountain
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Something Wild
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Jennifer Eight
  • Long Shot
  • Curtains
  • Experiment in Terror
  • High Life
  • Blue Vengeance
  • Hard Ticket to Hawaii
  • Wanted
  • Macabre
  • Avengers: Endgame
  • Blood Feast
  • How to Get Ahead in Advertising
  • De Palma
  • Ace in the Hole
  • The Lineup
  • Madman
  • The Creature Walks Among Us
  • The Asphalt Jungle
  • Multiple Maniacs
  • Two Thousand Maniacs!
  • The Big Heat
  • Pet Sematary
  • Sweet Sugar
  • The Dirt
  • Stone Cold Dead
  • Avengement
  • Us
  • Fahrenheit 11/9
  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
  • Humanoids from the Deep
  • Her Smell
  • Apollo 11
  • Triple Frontier
  • Detour
  • Geostorm
  • Behind the Curve
  • The Nightingale
  • High Flying Bird
  • The Beach
  • Cold Pursuit
  • Ronnie Coleman: The King
  • All the Colors of the Dark
  • Sliver
  • Serenity
  • Mohawk
  • Solace
  • The Paper
  • Demon Seed
  • The Commuter
  • King of New York
  • The Sacrifice
  • The New World
  • November
  • Edge of Darkness
  • Fyre
  • Dragged Across Concrete

World Map

Highly rated films Derek is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Cleaners
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Primal
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more