Highest rated films

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Possessor

    ★★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Boys State

    ★★★★½

  • Beastie Boys Story

    ★★★★½

  • Totally Under Control

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The 36th Chamber of Shaolin

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Malcolm X

    ★★★★½

  • The Parallax View

    ★★★★½

  • Harlan County U.S.A.

    ★★★★½

  • Everybody's Everything

    ★★★★½

  • Five Element Ninjas

    ★★★★½

  • The One-Armed Swordsman

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • Notting Hill

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • Bad Education

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 151 Films watched
  • 12.6 Average per month
  • 3.1 Average per week

Milestones

First Film

The Dark Red

Jan 6

Last Film

Run

Nov 26

Genres, Countries & Languages

Horror
53 films
Thriller
50 films
Drama
50 films
Action
41 films
Comedy
33 films
Crime
27 films
Sci Fi
22 films
Mystery
17 films
Documentary
14 films
Adventure
12 films
USA
125 films
UK
17 films
Canada
10 films
Hong Kong
6 films
Germany
6 films
Ireland
4 films
New Zealand
3 films
Mexico
3 films
France
3 films
Italy
3 films
English
141 films
Spanish
15 films
French
11 films
Chinese
10 films
Italian
9 films
German
5 films
Russian
4 films
Latin
3 films
Arabic
3 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 18

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Harlan County U.S.A.
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Verotika
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Jojo Rabbit
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

By Hand

Films Derek watched in 2020

  • Run
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Stay Tuned
  • Underwater
  • Crimson Tide
  • Brooklyn's Finest
  • The Parallax View
  • White Noise
  • Totally Under Control
  • The Houses October Built 2
  • Verotika
  • The Trial of the Chicago 7
  • Below
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Bug
  • Saw II
  • The Houses October Built
  • Creepshow 2
  • Silver Bullet
  • Possessor
  • Wall Street: Money Never Sleeps
  • The Night Flier
  • Prophecy
  • We Are the Flesh
  • Lisa and the Devil
  • Repulsion
  • The Divide
  • Hell Night
  • Harlan County U.S.A.
  • Night of the Demons
  • The Social Dilemma
  • The House That Dripped Blood
  • The Deep
  • Tourist Trap
  • The Knight Before Christmas
  • Real Life
  • The Avenging Eagle
  • The Devil All the Time
  • Night of the Demon
  • Cronos
  • Slumber Party Massacre II
  • Jojo Rabbit
  • Five Element Ninjas
  • Class Action Park
  • Debt Collectors
  • The Debt Collector
  • I'm Thinking of Ending Things
  • The Flying Guillotine
  • Dirty Ho
  • Ong Bak: Muay Thai Warrior
  • Skin: A History of Nudity in the Movies
  • Boys State
  • An American Pickle
  • Everybody's Everything
  • The One-Armed Swordsman
  • Vivarium
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • Guns Akimbo
  • Class of Nuke 'Em High 2: Subhumanoid Meltdown
  • The Rental
  • Relic
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • The Old Guard
  • Palm Springs
  • Maniac Cop 2
  • The Rules of Attraction
  • Hamilton
  • Pathology
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Crawl
  • Observe and Report
  • Just Mercy
  • Someone Great
  • Shirley
  • Train to Busan
  • The Patriot
  • Interstate 60
  • Nightmare
  • Da 5 Bloods
  • Come to Daddy
  • Becky
  • The Vast of Night
  • Malcolm X
  • School Daze
  • She's Gotta Have It
  • The Hidden Fortress
  • Fear City
  • Draft Day
  • Belly
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Notting Hill
  • By Hand
  • Climbing Blind
  • Stargate
  • Hell House LLC III: Lake of Fire
  • Public Trust
  • Hell House LLC II: The Abaddon Hotel
  • The Toxic Avenger Part II
  • Proof of Life
  • Jay and Silent Bob Reboot
  • C.H.U.D.
  • Close Encounters of the Fifth Kind
  • The Toxic Avenger
  • Class of Nuke 'Em High
  • Jarhead
  • Bad Education
  • Voyeur
  • Extraction
  • Beastie Boys Story
  • Kiss the Girls
  • The Big Knife
  • 2012
  • Lethal Weapon 3
  • The Night of the Hunter
  • The Way Back
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Angel Has Fallen
  • Santa Sangre
  • The Long Goodbye
  • The Fanatic
  • Rawhead Rex
  • Deadly Prey
  • Killing Them Softly
  • The Dirty Dozen
  • Picasso Trigger
  • The Laundromat
  • Hello Mary Lou: Prom Night II
  • Porno
  • The Talented Mr. Ripley
  • Outbreak
  • Sea Fever
  • Spenser Confidential
  • Victor Crowley
  • Blood Beat
  • Bacurau
  • The Invisible Man
  • Vigilante
  • Body Heat
  • The Killing
  • The Lodge
  • Hardcore
  • The Gentlemen
  • The Beast in Heat
  • Trespass
  • Rollerball
  • Soylent Green
  • Bad Boys for Life
  • 1917
  • Westworld
  • The Omega Man
  • The Dark Red

World Map

Highly rated films Derek is yet to see

  • How To With John Wilson
  • Taylor Swift – Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • The History of the Seattle Mariners
  • The Three Deaths of Marisela Escobedo
  • David Byrne's American Utopia
  • The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more