• Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★★

    You said it yourself Bitch, we're the Guardians of The Galaxy.
    And yes, nice details I had missed on the first watch.

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★★

    DC really has some good source material to work with. Damn, James Gun is so good. Loved every but of it.
    Nom nom .

  • Gully Boy

    Gully Boy

    ★★★★

    Boht hard boht hard.

  • Gangs of Wasseypur - Making Uncut - The Roots of Revenge from Wasseypur

    Gangs of Wasseypur - Making Uncut - The Roots of Revenge from Wasseypur

    ★★★★½

    This is not a great documentary. But, this is the documentary about the making of a great movie. And that movie is so great that this documentary feels great. Made sense? Watch and you'll get what I mean.
    Lovedddddd the perspective of the masterminds behind this one

  • The Lunchbox

    The Lunchbox

    ★★★★★

    Lost for words

    Also my 69th 5 star rated film. Haha

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

    "But.. but.. the technology is bad thing has already been overdone in movies"
    - Yes, but was it done this well before? For me, the answer is NO

    This was hilarious, cheesy, fun, full of emotions and beautiful. So, so beautiful. The animation is astonishing. Vibrant, fluid and cute.

  • Jolly LLB

    Jolly LLB

    ★★★

    This was fine. Maybe it was ,not as much compelling to me. The supposed emotionally strong scenes did not connect with me at all. Supporting cast's acting was poor. Boman Irani carried the acting on his two shoulders, however, Arshad Warshi did a pretty good job in his part as well.
    The plot was alright, it was intruiging enough for me to be hooked.
    And something about me, I loveeee Saurabh Shukla. His delivery and casual humor gets me everytime.…

  • Undertaker: The Last Ride

    Undertaker: The Last Ride

    ★★★★½

    Nothing but respect

  • The Great Indian Kitchen

    The Great Indian Kitchen

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This was basically a well polished mirror of our society. And the image I saw in it was sad. Really , really sad. I have no clue how it managed to not feel boring with those repetitive shots in the kitchen. No idea at all. Yes, the purpose of those shots were to show us the female life trapped in the kitchen but to pull it off like that was no small achievement. The acting was fabulous, the direction was…

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★½

    I was completely baffled how he managed to pull this off. And that's it. Aside from that, and some beautiful cinematography, I found nothing special about this special by Bo.
    Maybe it is great, but didn't resonate with me at all.

  • Loki

    Loki

    ★★★★★

    Nothing much to say. Proper MCU fanboy I am and this one is one of the best out there.

  • Nobody

    Nobody

    ★★★★½

    I have a feeling that this movie is here to stay. People will come back to this movie years on to sit back and enjoy the ride.
    I don't really dig action movies that much but I found this one really really impressive.