Sort by

The Shape🔪 has logged 72 entries for films during November 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hugo

Hugo

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Edit this entry  
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
All Through the House

All Through the House

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★½
Edit this entry  
27
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★½
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
November First

November First

2017
×
Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spirited

Spirited

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Help

Help

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Black Swell

Black Swell

2016
×
Edit this entry  
15
Requiem for a Scream

Requiem for a Scream

2022
×
★★★
Edit this entry  
14
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Possum

Possum

2018
×
Edit this entry  
13
Poltergeist Activity

Poltergeist Activity

2015
×
★★
Edit this entry  
13
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shut In

Shut In

2022
×
Edit this entry  
12
Old People

Old People

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Smile

Smile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Grimcutty

Grimcutty

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Matriarch

Matriarch

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★
Edit this entry