esme has logged 124 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spree

Spree

2020
×
Edit this entry  
21
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
Edit this entry  
18
Accepted

Accepted

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★
Edit this entry  
15
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Explicit Ills

Explicit Ills

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Big Time Movie

Big Time Movie

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
Edit this entry  
30
Don Jon

Don Jon

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★½
Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Just Friends

Just Friends

2005
×
Read the review Edit this entry  
26
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What's Love Got To Do With It

What's Love Got To Do With It

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★
Edit this entry  
17
Flipped

Flipped

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
Scary Movie 5

Scary Movie 5

2013
×
Edit this entry  
15
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Doggie Heaven

Doggie Heaven

2008
×
Read the review Edit this entry  
15
Hook

Hook

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Splendor

Splendor

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★
Read the review Edit this entry