esme has logged 36 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Don Jon

Don Jon

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★½
Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Just Friends

Just Friends

2005
×
Read the review Edit this entry  
26
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What's Love Got To Do With It

What's Love Got To Do With It

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★
Edit this entry  
17
Flipped

Flipped

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
Scary Movie 5

Scary Movie 5

2013
×
Edit this entry  
15
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Doggie Heaven (Woof!)

Doggie Heaven (Woof!)

2008
×
Read the review Edit this entry  
15
Hook

Hook

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Splendor

Splendor

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Three Bewildered People in the Night

Three Bewildered People in the Night

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry