Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clemency

Clemency

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
1917

1917

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Trials of Gabriel Fernandez

The Trials of Gabriel Fernandez

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry